دسته بندی اخبار

اطلاعیه ها
مقالات صنایع غذایی
اخبار ،انـجـمـن صـنـایـع غـذایـی، دارویـــی و بــهــداشــتــی
کد مطلب : 593  |   تعداد بازدیدها: 408    منبع / نویسنده مطلب: مدیرسایت انجمن

 

راهکارهای کنترل آفلاتوکسین شیر خام در اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی بررسی شد

راهکارهای کنترل آفلاتوکسین شیر خام در اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی بررسی شد


بررسی راه کنترل آفلاتوکسین شیر در آذربایجان شرقی

راهکارهای کنترل آفلاتوکسین شیر خام در اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی با همفکری اعضا هیئت مدیره انجمن صنایع غذایی استان بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز آذربایجان شرقی مدیرکل دامپزشکی استان گفت: صاحبان صنایع و دستگاه‌های متولی با وجود مشکلات همه تلاش شان این است تا شیر سالم و بهداشتی برای مصرف کنندگان تامین کنند.
جناب آقای دکتر امیرحسین بهداد با بیان اینکه استانداردهای ما در بحث آفلاتوکسین شیر خام در کشور 5 برابر استانداردهای آمریکا است خاطرنشان کرد: در زمینه سلامت شیر خام 530 بازدید و 120 مورد آزمایش صورت گرفت که نشان دهنده حد مجاز آفلاتوکسین در شیرهای خام بوده است.
وی ادامه داد : یکی از مهمترین اقدامات دامپزشکی استان در بحث کنترل بیماری ها این بود که تمام کانون های بیماری ها را در طول سالهای اخیر روند کاهشی داشته است از جمله بحث بیماری تب مالت، که طبق آمار مرکز بهداشت استان ، فقط در سال جاری این روند به 811 نفر کاهش یافته است.
بهداد بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را بیماری مشترک بین انسان و دام عنوان کرد و افزود : استان ما در کریدور مهاجرت پرندگان است اما به لطف خدا از سال 94 و 95 تنها کمتر از 10 درصد تولید دام با این بیماری مواجه بودند، اما در سال 98، سالی آرام و سلامت را پشت سر گذاشتیم.
مدیرکل دامپزشکی استان افزود: 14 کشتارگاه در استان داریم که از این تعداد سه واحد صنعتی و مجهز به دستگاه پیش سرد هستند و همگی گوشت سالم را به مصرف‌کننده ارائه می‌کنند ، اما مردم نیز باید از گوشتهایی خریداری کنند که در کشتارگاه ها تهیه شده تا از بیماری تب کریمه کنگو نیز جلوگیری شود.
جناب آقای دکتر جعفری دبیر انجمن صنایع غذایی استان طی سخنانی درخصوص شیر و لبنیات اظهار داشتند که متاسفانه سرانه مصرف شیر در ایران بسیار پایین است و از طرفی مردم بجای استفاده از شیر کارخانجانت از شیر ، شیر سراها استفاده کرده و سلامت خود را به مخاطره میاندازند در حالیکه واحدهای تولیدی در تلاش هستند محصولات سالم در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند  و با آزمایشات پیاپی سلامت محصولات را تضمین می نمایند هرچند که نحوه تدوین سختگیرانه آیتم های استاندارد را هم نباید فراموش کرد که هماهنگ با شرایط کشور ما نیستند ایشان افزودند : ما به عنوان بخش خصوصی و تولیدکنندگان استان با سلامت مردم در تماس هستیم و باید دقت مان را افزایش دهیم چرا که کیفیت محصولات قابل معامله نیست و جهت اصلاح و تولید محصولات سالم باید راهکارهای جدی درنظر گرفته شود حاضرین در سالن که جمعی از تولید کنندگان و مراکز جمع آوری شیر بودند از آقای دکتر درخواست نمودند تا در جهت حل مشکلات عدیده این صنف جلسه ای با حضور آقای جهانگیری معاونت اقتصادی استانداری و آقای علیلو دادستانی با همراهی سازمان دامپزشکی و به مدیریت انجمن صنایع غذایی استان برگزار تا راه حلی جهت مشکلات ایجاد شود .

آقای دکتر جعفری اشاره کردند که : فضای مجازی قدرت زیادی پیدا کرده است و باید آن را قبول کنیم و متاسفانه راست و دروغ در آن قاطی شده است اما باید از ظرفیتهای این فضا استفاده کرده و در همه مقاطع با همکاری همدیگر  مطالب مفیدی را  برای معرفی سلامت محصولاتمان باید بارگذاری کنیم.

آقای برهانی مدیریت شیرین عسل بیان فرمودند که مشکل آفلاتوکسین ریشه در غذای دام دارد و ربطی به واحد های تولیدی ندارد و سازمان دامپزشکی باید از اولین نکته تولید محصول یعنی غذای دام کنترل شدید خود را انجام دهد و با استفاده از توکسین بایندرها احتمال این ریسک ها را کاهش دهند .

در این جلسه اعضا هیئت مدیره انجمن صنایع غذایی استان ، جناب آقای دکتر جعفری ، جناب آقای توکلی ، جناب آقای صمدزاده ، جناب آقای دهقانزاده و سرکار خانم مهندس بهراملوئیان شرکت داشه اند .

 

13 بهمن 98 سالن کنفرانس دامپزشکی

 
Share نسخه مخصوص چاپ
ورود به سایت


 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟