دسته بندی اخبار

اطلاعیه ها
مقالات صنایع غذایی
اخبار ،انـجـمـن صـنـایـع غـذایـی، دارویـــی و بــهــداشــتــی
کد مطلب : 571  |   تعداد بازدیدها: 1536    منبع / نویسنده مطلب: مدیرسایت انجمن

 

جلسه هم اندیشی تجارت با کشورهای اوراسیا

جلسه هم اندیشی تجارت با کشورهای اوراسیا


موضوع جلسه :جلسه هم اندیشی تجارت با کشورهای اوراسیا

تاریخ جلسه :3/10/98  ساعت : 16 

محل برگزاری : سالن اجتماعات استانداری

جلسه بررسی و هم اندیشی راهکارهای تجارت با کشورهای اوراسیا با حضور استاندار محترم جناب آقای دکتر پورمحمدی و فعالین اقتصادی استان در تاریخ 3دی ماه 98 در محل سالن جلسه عمارت استانداری برگزار گردید و جناب آقای دکتر قلی پور به نمایندگی از طرف انجمن صنایع غذایی استان در این جلسه شرکت نمودند . جناب آقای مهندس حسن زاده مشاور محترم استاندار درخصوص صادرات تجارت با کشورهای اوراسیا و زیر ساخت های محصولات صادراتی و به خصوص محصولات ارتباط با کشاورزی و تولیدات سخن گفتند و سپس از مسئولین مربوطه جناب اقای روحی و دکتر امین زاده در این رابطه سخنانی ایراد کردند که عمدتا در خصوص برقراری ارتباط با کشورهای منطقه اوراسیا بود و در این رابطه پیشنهاداتی  ذیل  را اعلام نمودند وسپس اشاره نمودند که ما می توانیم در این رابطه زمانی موفق شویم که برنامه مدون و به عبارت دیگر نقشه راهی تدوین شده داشته باشیم. از این طریق اطلاعات لازم بر صادرکنندگان ارائه شود و همچنین پیشنهاد نمودند در اتاق بازرگانی تبریز دبیرخانه برای انجام کارهای صادراتی و وارداتی کشورهای اوراسیا تشکیل شود.

در ادامه آقای نظیف دبیر مشترک اتاق ایران و ارمنستان در خصوص ایجاد ارتباط با کشورهای اوراسیاپیشنهاداتی را اظهار نمودند و گفتند که اگر سمینارهای با حضور 5 کشور منطقه اوراسیا و همچنین سمینار سه جانبه با سه کشور که یکی از آنها کشور ارمنستان هست تشکیل شود ، بیشتر مورد اهمیت خواهد بود. ضمناً ایجاد نمایشگاه ها و اعزام هیئت های تجاری و همچنین برقراری مناطق آزاد بالاخص ارس و ارمنستان ودایر نمودن پرواز های مستقیم جهت ارتباط با کشورهای اوراسیا خیلی مسمر به ثمر خواهد بود.

جناب آقای دکتر حاتمی معاونت اقتصادی منطقه آزاد ارس جلفا به توسعه بازارهای مشترک باکشورهای اوراسیا اشاره نمودندو فعالین اقتصادی استان گفتند که توجه به زیر ساخت ها و ایجاد مشوق برای صادرات به کشورهای اوراسیا بهترین اقدامات بین این کشورها خواهد بود. آقای جناب آقای مهندس پرویز بیوک مدیرعامل محترم شرکت شونیز در خصوص صادرات سخنرانی کرده و اشاره نمودندکه سعی شود موانع صادرات که از نظر گمرکی از میان برداشته شود. که آقای حسینی هم به عنوان صادرکننده که بیش از 20 سال سابقه صادرات در کشور روسیه دارد و در کشورهای اوراسیا هم فعالیت مستمر دارند و ایشان اعلام نمودند که در روسیه دفتر دارند که می تواند اطلاعاتی در اختیار صادرکنندگان قرار بدهد.و در ادامه جهت توسعه صادراتی در تبریز دفتری جهت همین امورات تاسیس شود.

جناب آقای دکتر شریف زاده رئیس محترم انجمن مدیران صنایع استان و مدیرعامل محترم شرکت هواسان بر سه مورد اشاره نمودندکه به شرح ذیل هست:

1: برای اینکه بتوان در صادرات موفق بود باید ساختارهای اقتصادی را اصلاح و سالم نمود که مشکلی به وجود نیارد.

2: اصلاح ساختاری از نظر رفتار اداری مانند گمرک و دیگر اداره جات

3: دعوت از سفرای 5 کشور جهت برنامه ریزی اقتصادیو همچنین جهت تبدیل به فرصت ها و ایجاد فرصت های مناسب و اخذ اطلاعات لازم رابطه در صادرات

در آخر مباحث صحبت شده در جلسه با این جمع بندی به پایان رسید:

1: ارتقای کیفیت محصول و دانش سلامت

2: استاندارد نمودن محصولات کشاورزی که لازمه این امر درفرهنگ سازی محصولات تولیدی کشاورزی اقدام شود.

3: فرهنگ سازی سرمایه گذاری و حفظ سرمایه به طور عموم

4: تحلیل لازم در رابطه با چگونگی ایجاد روابط با کشورهای منطقه اوراسیا

5: ایجاد سه کمیته در رابطه با انجام صادرات به کشورهای اوراسیا طبق موارد زیر لازم است:

الف- کمیته زیر ساخت ها و تبیین قوانین و برطرف نمودن مشکلات

ب- کمیته ترتیبات منطقه ایی از سفرا و دیگر افراد انتخاب شود که بتوان کارها را تکمیل نمود.

ج- کمیته ایی جهت رفع مشکلات داخلی ویا موانعی که جهت صادرات هست برطرف کند.

ارزیابی محصولات تولیدی جهت صادرات با انواع استانداردها که کمیته در این خصوص اقدامات انجام گیرد.

بنا به پیشنهاد استاندار و تایید اعضاء برای کمیته ترتیبات داخلی جناب آقای عباس زاده مدیرکل محترم اداره دارایی و اقتصادی استان به عنوان دبیر، جناب آقای دکتر حاتمی به عنوان مسئول  کمیته و جناب آقای جهانگیری به عنوان دبیر کمیته ترتیبات زیر ساخت ها انتخاب شدند وجلسه باذکر صلوات برحضرت محمد (ص) خاتمه یافت.

 

 

Share نسخه مخصوص چاپ
ورود به سایت


 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟