دسته بندی اخبار

اطلاعیه ها
مقالات صنایع غذایی
اخبار ،انـجـمـن صـنـایـع غـذایـی، دارویـــی و بــهــداشــتــی
کد مطلب : 524  |   تعداد بازدیدها: 678    منبع / نویسنده مطلب: مدیرسایت انجمن

 

دبیر انجمن صنایع غذایی آذربایجان شرقی دانشگاه ها فارغ التحصیلان آشنا به فرهنگ "کار" را تربیت نمی کن

دبیر انجمن صنایع غذایی استاندانشگاه ها فارغ التحصیلان آشنا به فرهنگ "کار" را تربیت نمی کنند!/ دانشگاه ها صرفا به قابلیت نظری دانشجویان امتیاز می دهند نه توان عملی شان!

به گزارش نصر، "رضا جعفری" روز گذشته در جمع اعضا هیات علمی و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی تبریز، با تاکید بر موضوع چالش های ارتباط صنعت و دانشگاه، اظهار کرد: ارتباط صنعت و دانشگاه دچار برخی چالش ها شده است. امروزه ارتباط صنعت و دانشگاه سه وجهی است و وجه سوم آن دولت و حاکمیت است که باید فضارا برای ارتباط صنعت و دانشگاه فراهم سازد.

 وی به الزام دانشگاه صنعت محور اشاره کرد و گفت:متاسفانه صنعت نیز آمادگی لازم برای پذیرش فارغ التحصیلان را ندارد.

وی با بیان اینکه واحد تولیدی اش اولین و بزرگترین تولید کننده مایع پاستوریزه و پودر تخم مرغ و صنایع تبلیغی تخم مرغ در جمهوری اسلامی ایران است، اظهار داشت: شرکت آیلین کاغذ در جوار آیلین مهر برای مدیریت ضایعات و پسماند شرکت تاسیس شده است و این شرکت به صورت سه شیفت با ۷۰ نفر پرسنل فعالیت خود را ادامه می دهد و همچنین شرکت آیلین کام در شهرک صنعتی شهید سلیمی به این شرکت ملحق شده است که کارش نوشیدنی های پروتئینی است. در این خصوص با اساتید مجموعه صنایع غذایی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز نیز در ارتباط هستیم.
جعفری با بیان اینکه تعداد دانشگاه های کشور به نسبت جمعیت در حد استاندارد نیستند، اذعان کرد: همه ما داخل یک کشتی هستیم؛ اگر روزی می خواستیم آمار باسوادی را افزایش دهیم، در حال حاضر به حد کافی جامعه مملو از افراد با سواد است و اگر زمانی میخواستیم تعداد دانشگاه هارا افزایش دهیم، امروزه دانشگاه های موجود به نسبت جمعیت رکورد زده است و تعداد دانشگاه ها به نسبت جمعیت ما استاندارد نیست.
وی افزود: در بحث آموزش عالی آن چیزی که دانشگاه تربیت می کند و آن چیزی که صاحبان صنایع لازم است تا فضا را برای نقش آفرینی جوانان بازتر کنند، تکلیف بسیار سنگینی است.
دبیر انجمن صنایع غذایی آذربایجان شرقی گفت: وقتی نتوانستم یک متقاضی منشی گری با مدرک دکتری را استخدام کنم، بارها گریه کردم‌. متاسفانه دانشجویان فارغ التحصیل طوری از دانشگاه بیرون می آیند که تصور می کنند برای درآمدزایی باید پشت میز کار کنند.
وی به عدم مهارت کافی فارغ التحصیلان اشاره کرد و گفت: ما دانشگاه آکادمیک صفر لازم نداریم. وقتی ما حسابدار استخدام می کنیم، متاسفانه کار با یک نرم افزار حرفه ای را بلد نیستند. چرا که دانشگاه فقط به حرفه نظری دانشجویان امتیاز داده نه حرفه عملی.
جعفری ادامه داد: انتظار ما از دانشگاه این است که فارغ التحصیلانی را بتوانیم تربیت کنیم که در ابتدا فرهنگ کار اصیل ایرانی را داشته باشد و بداند که کار یعنی کار کردن و اگر کسی بخواهد کار کند نباید به دنبال کت و شلوار پوشیدن باشد؛ این در حالی است که حتی در شرکت های ما اکثر اوقات مدیران دست به آچار می شوند.
وی تصریح کرد: یک دانشجوی فارغ التحصیلی در رشته مرتبط باید از نظر فنی و تکنولوژیکی چیزی برای ارائه به صنعت داشته باشد.
دبیر انجمن صنایع غذایی استان اظهار داشت: ۴۰ سال تمام صنعت به عنوان گاو شیرده سیستم دولتی تعریف شده است. البته صنعت یک وظیفه اجتماعی دارد اما متاسفانه با ذهنیت اشتباهی که در برخی از مدیران صنعتی ایجاد شده است، هرکسی که به سمت صنعت می آید بی تردید به دنبال کسب درآمد از طریق ارتباط با دانشگاه بوده است.
جعفری ادامه داد: از طرفی چون ورودی دانشجو در دانشگاه ها کم شده است، خود دانشگاه ها بلافاصله برای تامین و رفع نیازهای بروکراسی خود به دنبال محل درآمد هستند و نمی خواهند برای حل مشکلات دانشجو، هزینه بازاریابی و اعتماد سازی بدهند.
وی تاکید کرد: لازم است دانشگاه ها برای برون رفت از مشکلات بین صنعت و دانشگاه، هزینه های بازاریابی برای کمک به صنعت دانشجویان را متحمل شود.
وی اذعان کرد: صنعت آذربایجان این افتخار را دارد که عمدتا بین سه بخش خصوصی واقعی شکل گرفته و با سپری روزهای سخت همچنان مشغول فعالیت است. باتوجه به اینکه در شرایط بسیار سخت و نابسامان اقتصادی قرار گرفته ایم اما روش دور زدن تحریم ها را در اختیار داریم و در حال حاضر صنعت غذای آذربایجان شرقی با قوت و شدت به کار خود ادامه دهند.
انتهای پیام/

Share نسخه مخصوص چاپ
ورود به سایت


 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟