دسته بندی اخبار

اطلاعیه ها
مقالات صنایع غذایی
اخبار ،انـجـمـن صـنـایـع غـذایـی، دارویـــی و بــهــداشــتــی
کد مطلب : 343  |   تعداد بازدیدها: 2223    منبع / نویسنده مطلب: مدیرسایت انجمن

 

ورود نماینده ولی فقیه در آذربایجان به رفع مشکلات تولید در صنایع غذایی

« تولیدکنندگان مجاهدان فی سبیل الله هستند »


در اولین نشستی که با حضور نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی حجت الاسلام دکترسیدمحمدعلی آل هاشم در  راستای بررسی مشکلات تولید و بهبود فضای کسب و کار در محل گروه کارخانجات صنعتی آناتا در تاریخ 20خردادماه 97 صورت گرفت ، حاضرین در جلسه که به دعوت انجمن صنایع غذایی استان و سازمان صنعت و معدن استان از خوشه های صنایع غذایی و نمایندگان ارگان های دولتی در این نشست شرکت کرده بودند ، این فرصت را پیدا کردند تا بصورت مستقیم تمام مشکلات مهم صنایع غذایی را با نماینده محترم ولی فقیه مطرح نمایند .

در ابتدا جناب آقای نجاتی رئیس محترم سازمان صنعت و معدن استان آماری در مورد صنایع غذایی استان ارائه و اشاره کردند که 121 هزار نفر در واحدهای صنایع غذایی استان مشغول بکار هستند و 625 میلیون دلار از گمرکات استانی و خارج استانی صادرات صنایع غذایی در سال 96 انجام شده است .

جناب آقای علی سالک نجات مدیریت محترم گروه صنعتی آناتا ضمن خیر مقدم به حاضرین در سالن از جناب آقای حجت الاسلام دکترسیدمحمدعلی آل هاشم جهت حساسیت به موضوع مشکلات صنایع غذایی تشکر نمودند و به موضوع مشکلات ناشی از مالیات بر ارزش افزوده و فشاری که بر تولید کننده از این طریق وارد می شود اشاره کردند  .

جناب آقای غلامی بازرس محترم انجمن صنایع غذایی استان به مشکلات حیطه صنعت آردسازی ، گندم اشاره و یادآور شدند که فروش آرد سایر استان ها و عدم امکان اختلاط گندم درحالیکه گندم استان پروتئین پائینی دارد و هزینه بالای کرایه حمل و نقل و انتقال گندم از استان هایی با گندم پروتئین بالا سبب شده است که کیفیت آرد استان پایین بیاید ، د ر تاکید  و ادامه بحث آقای غلامی ، آقای فشنگچی خاطر نشان کردند که این امر علاوه بر اینکه سبب کاهش کیفیت آرد می شود پروتئین دریافتی مردم را نیز کاهش می دهد .  مطلب بعدی اشاره شده از طرف این بزرگوار درمورد ورود گندم عبور موقت و عدم دسترسی به ارز کافی جهت واردات گندم عبور موقت بود که خود یکی دیگر از معضلات این صنف می باشد .

جناب آقای ژائله ریاست محترم انجمن صنایع غذایی ضمن تشکر از حضور جناب آقای حجت الاسلام دکترسیدمحمدعلی آل هاشم به موضوع مهم جایگاه استان از نظر اقتصادی اشاره کردند و فرمودند زمانی جایگاه استان رتبه دوم کشوری بود و این درحالی است که هم اکنون رتبه چهاردهم رشد اقتصادی را در کشور داریم ، تعیین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت می تواند ما را به پیشرفت و شکوفایی در استان برساند ، تربیت نیروی ماهر تشکیل کنسرسیوم صادرات و استفاده از پتانسیل صادرات در استان با توجه به کشورهای همجوار می تواند ما را به شکوفایی در این صنعت برساند .

 

جناب آقای جعفری دبیر محترم انجمن صنایع غذایی استان نیز ضمن خیر مقدم خدمت جناب آقای حجت الاسلام دکترسیدمحمدعلی آل هاشم از ایشان بعنوان پدر معنوی استان یاد کردند و آماری که از اعضا انجمن در خصوص مشکلات این صنعت گردآوری شده بود را ارائه نمودند بیشترین درصد نارضایتی شرکت کنندگان در این پرسشنامه که همگی مدیران عضو انجمن بودند ، کثرت روزهای تعطیل در طول سال ، موضوع مالیات بر ارزش افزوده و ایرادات اجرایی فراوانی که این قانون دارد ، بی ثباتی در قیمت ارز که باعث مشکلات عدیده در تامین مواد اولیه و ارائه قیمت به مشتریان داخلی و خارجی می شود . بالا بودن بهره های بانکی و دیر کردها در نظام بانکی . ضعف دادسراها و دادگاه ها و سیستم قضایی در احقاق حق بالاخص در مورده چک های برگشتی مشتریان و موازی کاری مسئولیت ها در سازمان غذا و دارو و اداره استاندارد را ذکر نمودند .

 

جناب آقای حسن زاده ریاست محترم اتاق بازرگانی استان یادآور شدند که حمایت از تولیدکنندگان باید از مرکز صورت گیرد و جهت حفظ و افزایش تولید باید  قانون گزار در تصمیمات تجدیدنظر نماید که همه پیشرفت ها و حل مشکلات در گرو حمایت از مرکز می باشد . اگر جایگاه استانی هم اکنون نسبت به سالهای قبل کاهش پیدا کرده در اثر کم توجهی بوده است . حمایت منطقی و خدمات در حد قانون از انتظارات تولید کنندگان می باشد . ایشان فرمودند من اعتقاد دارم که مسئولین استانی بصورت شبانه روزی سعی در حل مشکلات در صنعت را دارند و به این موضوع نیز اشاره کردند که علی رغم شرایط سخت اقتصادی در سال 95 یازده واحد برتر صادرات کشور از استان آذربایجان شرقی بوده است .

 

مسئولین بانک مرکزی و مالیاتی و معاون امور اقتصادی استان در ادامه مباحث مطالبی در مورد مشکلات و سعی تلاش مسئولین جهت رفع آن ایراد نمودند .

 

جناب آقای حجت الاسلام دکترسیدمحمدعلی آل هاشم در جمع بندی مشکلات و مباحث مطرح شده اعلان کردند که

 

« تولیدکنندگان مجاهدان فی سبیل الله هستند »

 

دشمن از طریق جنگ نرم و تهاجم فرهنگی و از طریق وارد کردن فشار اقتصادی بر مردم قصد ضربه زدن دارد این در حالیست که رهبر معظم انقلاب هر سال شعار سال را در مورد اقتصاد و اقتصاد مقاومتی می فرمایند .

بانک ها باید وارد میدان شوند و به کسانیکه قدرت سرمایه گزاری دارند  تسهیلات آسان بدهند و کار آفرینان را حمایت نمایند از دیگر مشکلات بانک ها ، بانک های خصوصی است که بانک های خصوصی سپرده های استان را به استان های دیگر منتقل می کنند . در مورده مالیات بر ارزش افزوده شخصاً با رئیس جمهور صحبت شد و این قانون در مجلس در حال بازنگری است . مشکل تامین ارز از مشکلات مهم می باشد که امید به رفع آن داریم در مورد لبنیات نیز باید اقدامات کوتاه مدت با مدیریت مسئولین استانی انجام شود .گمرک برای ترخیص کالا باید فرصت مناسب در اختیار اهالی صنعت قرار دهد و در آخر خاطر نشان شدند که اتاق بازرگانی به همت انجمن صنایع غذایی باید اتاق فکر تشکیل دهد تا خروجی آن مورد استفاده صنعت قرار گیرد .

در ادامه این همایش از خطوط تولید گروه صنعتی آناتا بازدید صورت گرفت .

« تولیدکنندگان مجاهدان فی سبیل الله هستند »

Share نسخه مخصوص چاپ
ورود به سایت


 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟