دسته بندی اخبار

رویدادها
کد مطلب : 350  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 427   |   تاریخ درج: پنجشنبه, خرداد 31, 1397   |   ساعت: 09:29 ق.ظ   |   منبع / نویسنده مطلب: مدیرسایت انجمن

 

سخنرانی آقای ژائله در جلسه استانداری جهت تعیین استراتژی صنایع غذایی استان

سخنرانی آقای ژائله در جلسه استانداری جهت تعیین استراتژی صنایع غذایی استان


 

این جلسه بمنظوره تهیه نقشه راه توسعه صنایع غذایی و افزایش ثروت ملی استان در روز  23 خرداد ماه 97 به دعوت معاونت محترم امور اقتصادی و توسعه منابع مالی استانداری با حضور مدیرکل محترم امور اقتصادی و دارایی استان ، نمایندگان سازمان صنایع و معدن و تجارت ، نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ، نماینده سازمان جهاد کشاورزی ، نماینده محترم بانک ملی ، مدیر محترم شعب بانک کشاورزی ، ریاست محترم هیئت مدیره انجمن صنایع غذایی و اعضا محترم هیئت مدیره انجمن صنایع غذایی استان تشکیل شد .

در ابتدای این جلسه آقای عین الله زاده به نمایندگی از طرف سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گزارشی از وضعیت موجود در صنایع غذایی استان ارائه دادند ، بر اساس این گزارش به 527 واحد صنایع غذایی در استان مجوز صادر شده است و درحدود 120 هزار نفر شاغل بطور مستقیم و یا غیر مستقیم با این صنعت در ارتباط می باشد .

پراکندگی واحدها 147 واحد در تبریز و بقیه در شبستر و بستان آباد متمرکز می باشند ، آقای مهندس عین الله زاده در جواب آقای دکتر جهانگیری در مورد برنامه های سازمان صنعت و استراتژی توسعه صنعت غذایی استان ابراز کردند که فعلا برنامه ای مدون از طرف سازمان صنعت برنامه ریزی نشده است . و گزارش دقیقی از تعداد واحد های غیر فعال و یا واحدهایی که کاهش ظرفیت تولید داده اند در دست نمی باشد .

آقای مهندس فیروزی نماینده سازمان جهاد کشاورزی نیز آماری از تعداد مجوز های صادر شده در صنایع تبدیلی ارائه و متذکر شدند که به تعداد 320 واحد دامی در استان مجوز صادر شده و از این تعداد 20 درصد غیر فعال می باشند و 80 واحد نیز در زمینه محصولات باغی و زراعی و سردخانه فعالیت دارند .

جناب آقای ژائله ریاست محترم انجمن صنایع غذایی استان به اهمیت زنجیره تامین و توزیع مواد غذایی از مزرعه تا سفره اشاره نمودند و یادآور شدند ، مسئولین امر در فاز صفر و مرحله شکل گیری نقشه راه صنایع غذایی هستند و باید آمار دقیقی از وضعیت موجود در دست داشته باشند و آمارهای ناقص که ارائه شد نشانگر دقیق و وضعیت موجود واحدهای تولیدی نمی باشد و باید در ابتدا کمیته ای شامل بر نمایندگان اداره امور مالیاتی ، سازمان صنعت و معدن و جهاد کشاورزی با همراهی نماینده ای از انجمن صنایع غذایی استان به تک تک واحدها مراجعه و با تهیه مستندات ، واحدهای فعال و موثر و واحدهایی که کاهش ظرفیت تولید داده اند و یا تعطیل هستند را بطور دقیق شناسایی نمایند تا پتانسیل تک تک خوشه ها موجود بررسی و نقاط ضعف و قوت شناسایی گردد .

 

بانک ها نیز می توانند طبق این برنامه واحدهای سود ده را شناسایی و منابع بانکی را مدیریت نمایند . آقای ژائله تاکیداً اشاره نمودند که نباید منابع را هدر دهیم و با بازرسی و پایش واحدها و با تشکیل تیم فنی باید بتوانیم آماری از وضعیت موجود جهت برنامه ریزی های دقیق در دست داشته باشیم .

جناب آقای ژائله به این موضوع اشاره کردند که هدف گذاری کوتاه مدت و بلند مدت و تعیین نقشه راه برای بدست گرفتن بازار صادرات در کشورهای همسایه و افزایش سهم استان در بازار شیرینی و شکلات داخل کشور امری مهم است . بطور مثال در مورد صنایع مورد نیاز صنعت شیرینی و شکلات مانند آرد و لبنیات و تخم مرغ ، روغن و ... باید گفت که صنعتی مانند آرد سازی در استان با حضور 40 کارخانه با تجهیزات پیشرفته هم اکنون با 20 درصد ظرفیت فعال است ، درحالیکه می شود با دادن مجوز عبور موقت گندم را وارد از ظرفیت واحدها استفاده و آرد استحصالی را به کشورهای مجاور صادر نمود ،  مخصوصاً با توجه به ضعیف بودن پروتئین و گلوتن گندم های تولید داخل و منطقه آذربایجان و قوی بودن پروتئین و گلوتن گندم های وارداتی می توان اختلاط را نیز انجام و کیفیت آردهای استان را بهبود بخشید در کنار این امر صنایع وابسته مانند ماکارونی و نان صنعتی را نیز می توان ارتقا داد ، با توجه به کیفیت پایین نان و ضایعات زیاد نانوایی ها می توان با تکنولوژی پیشرفته نان های  frozen  را برنامه ریزی و کیفیت بسیار پایین نان را در استان ارتقا داد .

در خصوص لبنیات ، گاوداری سنتی باعث شده است که استان دارای آلوده ترین شیرهای منطقه باشد و در واقع بارر میکروبی شیر آنچنان بالاست که شیر عرضه شده لاشه میکروبی میلیون ها باکتری است که به دست مصرف کننده می رسد .

علاوه بر بار میکروبی بالا ، آلودگی شیمیایی و وجود آنتی بیوتیک ها مانند ناتامایسین در شیر و سایر تقلبات متنوع باعث کاهش شدید کیفیت شیر می شود که نیاز مبرم استان به صنعتی شدن و را اندازی گاوداری صنعتی با ظرفیت بالا جهت افزایش کیفیت و کمیت شیر امری بسیار ضروری می باشد . در کنار گاوداری باید به اصلاح نژاد گوسفند و پرورش صنعتی آن نیز پرداخته شود .

 

 

 

 

از موارد مهم دیگر مورد نیاز صنعت تخم مرغ می باشد که راه اندازی مرغداری صنعتی قوی به تعداد 10 عدد دو میلیون قطعه ای مرغ تخم گذار لازم است تا نیاز صنعت شیرینی و شکلات استان به تخم مرغ را تامین نماید . در کنار این واحدها کشتارگاه صنعتی نیز در استان باید راه اندازی گردد .

می توان به این نکته اشاره کرد که خروجی دامداری و مرغداری صنعتی علاوه بر تامین نیاز استان در بهبود زمین های زراعی نیز موثر می باشد .

صنایع کنسانتره استان با توجه به باغات و تنوع محصولات میوه ای استان قابل توسعه است و آب های معدنی با سختی کم و کیفیت بالا قابلیت صادرات به کشورهای دیگر را دارد .

کشت دانه های روغنی مانند کلزا ، آفتابگردان و سویا باید مورد توجه قرار گیرد تا از طریق آن روغن مورد نیاز نیز تامین گردد .

بازار مصرف و فروش و مارکتینگ نیز بسیار مهم است که در گرو تربیت نیروهای متخصص توسط دانشگاه ها می باشد . با احداث فروشگاه های زنجیره ای و ارائه محصولات استانی در این فروشگاه ها می توان بطور سیستماتیک مارکتینگ را توسعه و اجناس استانی را بفروش رساند .

در راستای مباحث ارائه شده آقای دکتر جهانگیری  معاونت محترم امور اقتصادی و توسعه منابع مالی استانداری اظهار کردند که با توجه به شرایط موجود جهت پیشبرد اهداف توسعه و دستیابی به آمار دقیق از واحدهای صنایع غذایی ، تشکیل کمیته ای جهت پایش ، امری ضروری است تا بتوانیم حلقه های مفقوده در زنجیره تامین و توزیع صنایع غذایی را شناسایی و پروژه هایی را جهت تحقق این امر برنامه ریزی و سرمایه گزاری نماییم .

نمایندگان بانک توسعه تعاون و عضو هیئت مدیره بانک توسعه تعاون امیر هوشنگ عصار زاده نیز در انتهای جلسه در مورد پیگیری موارد اشتغال پایدار روستایی و ارتباط آن با واحدهای تولیدی بزرگ احداث شده در مناطق روستایی اشاره و یادآور شدند که واحدهای بزرگ احداث شده در مناطق روستایی به اشتغال پایدار روستاییان کمک فراوانی کرده اند .

انجمن صنایع غذایی استان آذربایجان شرقی  www.ea-fs.com

 

 

Share نسخه مخصوص چاپ
اطلاعیه ها
مقالات صنایع غذایی
ورود به سایت


 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟